Urządzenia elektryczne

Urządzenia elektryczne

Pod tym terminem uznaje się grupę urządzeń, które mają niskie napięcia o mocach do kilku kilowatów. Najczęściej należą one do instalacji elektrycznych, przede wszystkim w różnego typu obiektach przemysłowych i nieprzemysłowych, nawet w naszych własnych domach. Jednocześnie są to również urządzenia i instalacje teletechniczne czy elektroniczne, przyrządy i obwody pomiarowe, sygnalizacyjne, sterowania, monitorowania i wiele innych. Wśród tej kategorii najprostszą definicją urządzeń elektrycznych jest między innymi to, że są to urządzenia domowe bądź też przemysłowe, które przede wszystkim korzystają z zasilania z sieci elektroenergetycznej. Wśród tego typu urządzeń szczególnie można wymienić takie, jak na przykład: różnego typu urządzenia kuchenne typu blender, kuchenka mikrofalowa, krajalnica, sokowirówka, robot kuchenny i inne, a także kabel elektryczny, cewki różnego typu, spawarki, stateczniki, termowizory, dojarki, dzwonki elektryczne, megafony, natryski plazmowe, elektromagnesy, odkurzacze, zasilacze różnej kategorii, żelazka, froterki, pralki i wiele innych.

Zasilacz

Jest to urządzenie, którego zadaniem jest przede wszystkim dopasowanie dostępnego napięcia do swoistych wymagań danego urządzenia, które ma być zasilone. Wyróżnia się między innymi zasilacze transporformatorowe i beztransformatorowe pod kątem sposobu zmiany wielkości napięcia, a także zasilacze stabilizowane i niestabilizowane pod kątem jakości napięcia wyjściowego. Wyróżnia się obecnie również zasilacze uniwersalne lub specjalizowane do konkretnego zastosowania, na przykład do komputera i wiele innych.

Lodówka

Jest to swoista szafka, której pojemność wynosi kilkaset litrów, a w której utrzymywana jest temperatura około pięciu stopni Celsjusza. Jej głównym elementem jest chłodziarka, głównie sprężarkowa lub absorpcyjna. Używane są one od około lat trzydziestych dwudziestego wieku. Służą one do przechowywania żywności i schładzania. Niezwykle popularne są też lodówkozamrażarki. Obecnie pojawiają się coraz to nowe udoskonalenia i udziwnienia w owych lodówkach, jak na przykład lodówka z Internetem i telewizorem.

Kabel elektryczny

Jest to swoisty przewód elektryczny, izolowany, który może być jednożyłowy lub wielożyłowy (najczęściej dwu- lub trzyżyłowy). Jest on otoczony powłoką, która ma za zadanie chronić przed przedostaniem się wilgoci czy innych substancji do wnętrza, do właściwego kabla, co może powodować przerwanie izolacji, uszkodzenia mechaniczne czy porażenie prądem elektrycznym. Ich zadaniem, owych kabli, jest połączenie źródeł prądu z odbiornikiem. Poprzez nie przesyłana jest energia elektryczna lub ewentualnie inne informacje poprzez prąd elektryczny.

Grzałka

Jest to urządzenie do grzania, które najczęściej występuje jako element innego urządzenia o charakterze grzejnym, rzadziej jest ono urządzeniem samodzielnym. Wyróżnia się grzałki chemiczne i elektryczne. Tutaj chodzi tylko o te drugie. Wykorzystują one przemianę energii elektrycznej w ciepło przy przypuszczaniu prądu elektrycznego przez materiał oporowy, który należy do systemu grzewczego. Wyróżnia się tutaj między innymi grzałkę rurkową, patronową, grzejną matę i grzałkę PTC. Są to jedne z najbardziej sprawnych i najmniej zawodnych urządzeń tego typu. Praktycznie prawie sto procent pobieranej energii zamieniają one na energię termiczną.

Izolator

Jest to swoiste urządzenie, które wyznacza granicę między poszczególnymi odcinkami zasilania. Można wyróżnić między innymi izolatory rozwarte i zwarte. Pierwsze z nich mają granice odcinków zasilania. Z kolei drugie, izolatory zwarte, dają możliwość wyłączenia określonego fragmentu odcinka zasilania. Są one niezwykle wielofunkcyjne i praktycznie wykorzystywane w codziennym ludzkim życiu, a szczególnie w firmach elektrycznych czy w działach przemysłowych. Jednocześnie pojawiają się coraz to nowe ich rodzaje.

Ładowarka

Jest to urządzenie do wprowadzania energii elektrycznej do swoistego akumulatora elektrycznego poprzez wymuszenie przepływu prądu elektrycznego przez ów akumulator i to w kierunku przeciwnym do SEM akumulatora. Sam przebieg i parametry ładowania zależą przede wszystkim od typu akumulatora, jego pojemności czy wykonania. Informacje jakie otrzymujemy z ładowarką, to maksymalny prąd ładowania, maksymalny ładunek elektryczny czy natężenie prądu, jak i czas ładowania. Czasami dodatkowo też maksymalne napięcie czy temperaturę.

Back To Top