Terminem tym określa się praktycznie wszystkie urządzenia, które stworzone zostały na bazie zasad elektroniki. Są one praktycznie wykorzystywane w codziennym życiu i niezwykle popularne. Ponadto cieszą się one dużym szacunkiem i wprost pragnieniem ich posiadania przez potencjalnych klientów. Wśród nich najczęściej wymienia się następujące urządzenia takie, jak: falowniki, ramki cyfrowe, zestawy głośnikowe, odtwarzacze magnetofonowe, CD lub DVD, ogniwa słoneczne, mikroskopy nowoczesne, maszyny analogowe i cyfrowe, tablice multimedialne, praktycznie cały sprzęt RTV, komputery i wiele innych. W większości przypadków nowoczesne urządzenie elektroniczne dostępne są zarówno w domach, jak i w pracy. Korzystamy z nich na każdym kroku. Jednocześnie należy zaznaczyć, że muszą one praktycznie korzystać z zasilania prądem elektrycznym lub przynajmniej z baterii czy akumulatorków, zależnie od tego, do czego przystosowany jest akurat dane urządzenie. Jednocześnie cały czas powstają nowe.
Ramka cyfrowa
Inaczej określa się ją jako e-ramkę lub cyfrową fotoramkę. Jest to swoiste urządzenie elektroniczne służące jako oprawka do zdjęć cyfrowych. Dzięki temu możliwe jest przeglądanie zdjęć z kart pamięci. Posiada ona cienki wyświetlacz LCD najczęściej o przekątnej około dwa i pół cala, ale nawet do piętnastu cali. Coraz popularniejsza staje się ramka o wyświetlaczu siedmiocalowym i rozdzielczości 480×234 pikseli. Dla przejrzenia zdjęć wystarczy włożyć kartę pamięci do gniazdka tego urządzenia. Można wybierać wśród funkcji pojedynczego wybierania zdjęć, pokazu slajdów i wielu innych.
Tablica multimedialna
Jest to urządzenie, które z wyglądu przypomina białą tablicę, ale jednocześnie daje ona możliwość współdziałania z podłączonym do owej tablicy komputerem czy projektorem multimedialnym. Jednocześnie w wielu przypadkach reaguje ona na dotyk. Wszystko zależy tak naprawdę od technologii, w której została ona wykonana i jakie funkcje posiada ona w sobie. Można do niej na przykład używać specjalnego pióra, dłoni czy innymi przedmiotów. Tablica posiada własne oprogramowanie lub może korzystać z oprogramowania komputera.
Falownik
Inna nazwa, z angielskiego, to inverter. Jest to urządzenie przystosowane na prąd stały, którym jest zasilane i prąd przemienny jako do częstotliwości wyjściowej. Służą one przede wszystkim do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych do prądu przemiennego. Przede wszystkim współcześnie stosowane są one w budowie maszyn, w urządzeniach AGD do zmiany prędkości obrotowej bębna czy jako swoisty element składowy niektórych zasilaczy impulsowych i wiele innych. Dawniej stosowane były falowniki tyrystorowe. Współcześnie wyróżnia się falowniki napięcia i prądu.
Zestaw głośnikowy
Inaczej jest to kolumna głośnikowa lub cały ich komplet. Są one umieszczone w specjalnych obudowach, tak zwanych skrzynkach, które pełnią swoistą funkcję pudła rezonansowego. Mają one też zwrotnice głośnikowe, których zadaniem jest rozdzielanie pasma akustycznego na pasma częstotliwości dla każdego głośnika. Stosowane są one głównie w urządzeniach stereo czy wielokanałowych. Głównymi parametrami, którymi należy się posługiwać przy wyborze zestawów głośnikowych są: moc znamionowa w Watach, pasmo przenoszenia w Hz, moc muzyczna w Watach, impedancja w omach, efektywność w decybelach na Wat, sprawność w procentach i pojemność obudowy w litrach.
Mikroskop tunelowy
Pełna nazwa to skaningowy mikroskop tunelowy, inaczej w skrócie STM. Jest to typu mikroskopu, który skanuje sondą. Daje to możliwość uzyskania obrazu powierzchni danych materiałów przewodzących ze zdolnością rozdzielczą praktycznie nawet rzędu pojedynczego atomu. Można przez to uzyskać swoiste zjawisko tunelowe, skąd też wzięła się nazwa tego urządzenia. Pierwszy taki mikroskop został skonstruowany przez Binniga i Rohrera pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Pierwsze badania zostały przeprowadzone na procesach wzrostu, struktury i właściwości cienkich warstw tlenków.
Mikroskop atomowy
Pełna nazwa to mikroskop sił atomowych, w skrócie AFM. Jest to mikroskop, który skanuje sondą. Dzięki temu możliwe jest uzyskiwanie obrazu powierzchni ze zdolnością rozdzielczą rzędu pojedynczego atomu poprzez siły oddziaływania międzyatomowego poprzez przemianę ostrza nad lub pod powierzchnią danej próbki. Mikroskop ten został wymyślony i skonstruowany przez Binninga, Quate’a i Gerbera pod koniec lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Przede wszystkim stosowane są one do mikroskopowych map dla opisywania ukształtowania powierzchni i jej właściwości.