Rosyjskie uniwersytety kształciły studentów już za carów. Jednym z najstarszych jest uniwersytet w Sanki Petersburgu. W każdym dużym mieście Rosji jest uniwersytet. Na uczelni jest po dziewiętnaście, a najmniej sześć wydziałów. Poziom nauki jest bardzo wysoki. Rosyjskie szkolnictwo słynie z bardzo dobrych matematyków jak i informatyków. W Rosji powstały też prywatne uniwersytety, na których wykładają wykładowcy z uczelni państwowych. Na rosyjskich uniwersytetach wykłady odbywają się też po angielsku. Rosjanie są krajem, gdzie ceni sobie naukę i dlatego mają dużo chętnych. Rosyjskie uniwersytety prowadzą studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, doktoranckie w trybie korespondencyjnym, zaocznym i wieczorowym. Dla studentów wyróżniających się mają specjalne stypendia i wyjazdy zagraniczne. Aby dostać się na uczelnię należy mieć zdaną maturę i dobrze zdać egzamin wstępny. Studia są bezpłatne. Większość studentów należy do kół zainteresowań i poszerza swoją wiedzę, uczą się też języków obcych.
Moskwa
Pierwszy budynek uczelni uniwersytetu w Moskwie znajdował się na Placu Czerwonym w miejscu kiedyś Muzeum Historycznego. Dopiero w osiemnastym wieku powstał nowy budynek. Przed budynkiem stoją pomniki rewolucjonistów. Uniwersytet Moskiewski liczy dwadzieścia jeden wydziałów, ponad dwieście katedr, trzysta sześćdziesiąt laboratoriów, sto sześćdziesiąt trzy gabinety studyjne i osiem instytutów naukowo-badawczych. Kształci studentów zgodnie z zapotrzebowaniem państwa w systemie stacjonarnym zaocznym, korespondencyjnym.
Sankt Petersburg
Uniwersytet Petersburski jest najstarszym rosyjskim uniwersytetem. Posiada dziewiętnaście wydziałów, trzynaście instytutów naukowo-badawczych. Budynki uczelni są w różnych częściach miasta. Uczy się ponad dwadzieścia tysięcy studentów w trybie dziennym i dziewięć tysięcy w trybie zaocznym. Założony został przez cara Piotra Wielkiego. Na nim wykładają sławni wykładowcy jak Gabriel Czechowicz, Władimir Putin. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej znanych i cenionych uniwersytetów w całej Rosji.
Władywostok
W mieście Władywostok jest uczelnia państwowa nosząca nazwę Państwowy Uniwersytet Dalekowschodni. Studia na nim są bezpłatne. Od roku 1939-1956 w budynku rektoratu swoją siedzibę miało NKWD. Ma on też filię w Japonii. Uniwersytet mieści się na dużym terytorium. Instytut ten powstał w 1920 roku i na samym początku były tylko ekonomiczne i historyczne wykłady. Jednak uniwersytet rozrósł się najbardziej w ostatnich latach dwudziestego wieku. Zwłaszcza po śmierci Stalina nastąpiło ocieplenie i dobry czas dla uniwersytetu. Uniwersytet ma też wielu naukowców nagrodzonych poza granicami kraju.
Omsk
Omsk jest dużym miastem w Azjatyckiej części Rosji, gdzie jest Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny i Uniwersytet Rolniczy. System kształcenia taki sam, jak w Moskwie. Wielu studentów, którzy kończyli te uczelnie znalazło też swoje miejsce w Moskwie. Czelnie mają wiele fakultetów, a ich najlepsi studenci nawet stypendia poza granicami kraju. Niestety uczelnie te nie są tak dobrze znane, jak te w Moskwie i Sankt Petersburgu. Ostatnio jednakże ciągle plasują na wyższą pozycję. Być może w ciągu najbliższych lat wywindują się bliżej czołówki krajowej.
Irkuck
Irkuck jest miastem przemysłowym, który rozwinął handel z Mongolią i Chinami. Jest tam duży ośrodek placówek naukowych, jak i kilka szkół wyższych. Miedzy innymi uniwersytet w którym kształci się na wielu kierunkach młodzież Rosji. Na uczelni jest dużo rozwiniętych kuł zainteresowań, aby młodzi studenci mogli się wykazać. Dla najzdolniejszych są stypendia, jak i wyjazdy zagraniczne. Można też liczyć na przeniesienie do stolicy, gdzie istnieje o wiele więcej kierunków studiów i do tego na lepszym poziomie. Poza tym po tamtejszych studiach można liczyć na pewno na pracę wszędzie, a po Irkucku raczej w okolicy.
Kaliningrad
Rosyjski państwowy uniwersytet im Immanuela Kanta, który powstał w 1967 roku powrócił do tradycji z 1544-1945 roku. Najpierw był to niemiecki uniwersytet Albertyna. Jak każdy rosyjski uniwersytet kształci studentów w każdym kierunku, jednak największe osiągnięcia mają w dziedzinie fizyki. Studenci bardzo są zaangażowani też w sprawy polityczne. Najlepsi biorą udział w różnych wyścigach międzyuczelnianych, aby zdobyć punkty dla swojej uczelni. Tym sposobem wykazując się mają szansę na stypendia i wyjazdy zagraniczne.