Turbo

Turbo

Zespół Turbo zostaje założony w styczniu 1980 roku w Poznaniu.Zakłada go basista Henryk Tomczak, grający wcześniej w grupach Heam i Stress. Pierwszy skład uzupełniają wówczas na gitarze Wojciech Hoffmann, na perkusji Wojciech Anioła, i na wokalu Wojciech Sowula. W tym składzie zespół nagrywa singel z utworami takimi jak Byłem z tobą tyle lat i W środku tej ciszy, oba w mocnym rockowym stylu. W listopadzie 1980 za mikrofonem staje Piotr Krystek. Grupa nagrywa nowe utwory dość często goszczące na falach radiowych. Wkrótce w zespole dochodzi do znacznych zmian w składzie: odchodzi na przykład założyciel Henryk Tomczak. Na jego miejscu pojawia się bardzo młody Piotr Przybylski, bo raptem szesnastoletni. Drugim gitarzystą zostaje Andrzej Łysów, który wcześniej grał w zespole Kredyt, a nowym wokalistą zostaje Grzegorz Kupczyk.

W 1982 ukazuje się pierwsza znamienita płyta zespołu: Dorosłe dzieci, oznaczająca hard rock i brytyjski heavy metal. Tytułowe Dorosłe dzieci są grane w stanie wojennym. Grupie udaje się dać liczne koncerty. Mimo sporego sukcesu dochodzi do kolejnych zmian w składzie. Wiele z nich dotyczy bębnów, pojawiają się kolejno różni bębniarze. Ostatecznie perkusistą grupy zostaje Alan Sors.

Turbo znajduje się wtedy jednak pod dużymi naciskami wytwórni, dążącym do tego, aby powielać sukces radiowy Dorosłych dzieci. W ten sposób powstaje Smak ciszy, z którego to materiału, mimo niewątpliwego sukcesu płyty, nie są jednak w pełni zadowoleni członkowie grupy. Na szczęście duch metalowy daje się odczuć w zarówno w gitarowych riffach jak i sekcji oraz w wokalach.

Rok później wychodzi wreszcie Kawaleria Szatana, płyta stricte metalowa.Mamy na płycie do czynienia już z gruntownym heavy metalem i widać, że zespół idzie w konkretną stronę. Dużo dobrego wnosi wówczas współpraca z Metal Mind Production, za sprawą którego band występuje na Metalmanii.

 

W 1987 rok oznacza kolejny przełom, zgodny z kierunkiem obserwowanym na Kawalerii Szatana, wychodzi bowiem Ostatni wojownik. Widać inspiracje trashmetalowe dokonywane w tym czasie na Zachodzie. W związku z klasą europejską nagrania, ukazuje się Rok później jest już na rynku płyta w anglojęzyczna Last Warrior. Natomiast rok 1988 oznacza dla zespołu płyta Turbo – Alive! zawierająca materiał koncertowy.

1989 rok zespół Turbo po kolejnych zmianach stanowią: Grzegorz Kupczyk, Tomasz Goehs, Wojciech Hoffman, Andrzej Łysów, i gitarzysta Robert „Litza” Friedrich, którego wkład wpływa na ściśle metalowe partie gitarowe. Wychodzi album Epidemic. Daje się już zauważyć wpływ fascynacji zachodnimi traszmetalowymi zespołami, stąd też  płyta jest anglojęzyczna. Wytwórnia zadbała też o pojawienie się polskojęzycznej wersji pt. Epidemie.

W 1990 roku pojawia się płyta Dead End, tym razem krok w kierunku death metalu. Jako że Kupczyk i Andrzej Łysów odchodzą z zespołu, wokale oparte zostały na wokalnych umiejętnościach Roberta Friedricha, a nowym basistą zostaje Tomasz „Lemmy Demolator” Olszewski. Ale zespół chyli się już ku muzycznemu niebytowi, bo decydujące okazują się różnice zdań.

W 1991 roku Wojciech Hoffmann podjął próbę zmontowania nowego składu Turbo. Ukazał się materiał One Way wydany tylko na kasecie. Jednak to wydawnictwo okazało się kompletnym fiaskiem i Turbo ostatecznie zakończyło działalność.

Zespół umiera śmiercią naturalną w roku 1991. Później ukazują się już tylko różne składanki z wcześniejszą muzyką Turbo. W 1992 roku ukazuje się na przykład  nielubiana przez zespół płyta Titanic, rok później remastering kompilacyjny Dorosłych dzieci i inne ballady, dotąd nie publikowane.

W 1995 roku Turbo odbywa swój live w Poznaniu w starym składzie, koncert publiczność odbiera znakomicie, co okazuje się wiatrem w żagle zespołu, więc zapada decyzja o reaktywacji. Come back ma miejsce 1 stycznia 1996.

W 1997 roku wychodzi kolejna składanka – Intro: 1982-1986, gratka dla starych fanów, ponieważ zawiera najpopularniejsze utworu grupy. W 1999 roku Metal Mind wydaje natomiast CD z dyskografią. Zespół gra wówczas na Metalmanii oraz na festiwalu Thrash 'Em All. W 2000 roku ukazuje się też reedytowana płyta Titanic zatytułowana Remix ’92. Klasę zespołu potwierdza wówczas koncert z okazji ćwierćwiecza działalności scenicznej Grzegorza Kupczyka – ukazuje się on na płycie pt. 20012000.

Po dekadzie milczenia, w 2001 roku Turbo zaskakuje, bowiem płyta Awatar jest osadzona w niespotykanym dotąd stylu. Płyta ponadto ma dwie wersje językowe. Na płycie pojawia się więcej nowego brzmienia, co nie znaczy, że muzycy są zadowoleni. Jest raczej przeciwnie, poza tym ma miejsce konflikt z firmą wydającą zespół, który decyduje o kolejnej przerwie w działalności Turbo. Jest to raczej czas lepszych solowych projektów członków grupy.

Na czysty heavy metal przyszło fanom poczekać do 2004 roku. Pojawia się płyta Tożsamość, nareszcie coś na temat heavy metalu. Na tym wydawnictwie Turbo powróciło do swoich korzeni i nagrało czysty heavy metal. W roku następnym ukazuje się akustyczna wersja płyty, łącznie z zapisem koncertu, a także wersja anglojęzyczna. Kolejna płyta live wychodzi w 2006 roku jako zapis z festiwalu Metalmania.

 

Na skutek nierozwiązanych problemów w relacji z wytwórnią, zespół znów zawiesza działalność.  Wojciech Hoffmann skupia się na swojej solowej płycie, Grzegorz Kupczyk intensyfikuje swoją działalność z zespołem CETI, natomiast Bogusz Rutkiewicz angażuje się w zespół Gotham.

Przełom marca i kwietnia 2007 roku jest udziałem Turbo na trasie Metal Marathon. Są  to pierwsze koncerty Turbo od lat, ale dochodzi do tarć, za skutek których z zespołu odchodzi Kupczyk, zastąpiony przez Tomasza Struszczyka.

Wrzesień 2008 roku przynosi fanom Turbo box trzynastu płyt pod tytułem Anthology 1980-2008, zawierający wszystkie oficjalne albumy zespołu oraz wiele nagrań zarejestrowanych przed laty, ale nie wydanych.

W marcu  2009 roku dzięki Metal Mind Productions ukazuje się reedycja starych płyt takich jak Dorosłe Dzieci, wychodzi też na nowo Smak Ciszy, zawierający nowe utwory.

W 2011 Turbo zrywa współpracę z Krzyżaniakiem na rzecz ponownej współpracy z Mariuszem Bobkowskim.

Jesienią 2013 roku pojawia się album Turbo  Piąty Żywioł. Płyta okazuje się być sukcesem wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom fanów, by w 2014 roku doczekać się wersji anglojęzycznej.

 

Back To Top