W wielu wierzeniach pojawiają się stwory i są to postacie legendarne. Już od starożytności były opowieści na ten temat. W wielu bajka też pojawiają się i są postaciami folklorystycznymi. Do takich postaci należą Baba Jaga, Gwiazdor, Sinterklas, Tomcio Paluch, Śnieżynka, Dziadek Mróz, Matka Natura, Dziecko Nowy Rok, Klabaternik, Dyl Sowizdrzał, Kościej Nieśmiertelnik, Ojciec Czas, Elf Świętego Mikołaja, Gamajun, Piaskun, Rózia Nitownica, Rudolf czerwononosy Renifer. Do postaci legend należą bohaterowie bylin, rycerze okrągłego stołu, Tristan i Izolda, Alexander” Sawney „ Bean, Bieluch, Król Rybak, Rybi Król, Rokita, Kij, Sawa, Smok Wawelski, Lewiatan, Ciechan, Ksiądz Jan, Pan Twardowski, Czech, Lorelei, Liczyrzepa, Florian Szary, Diabeł Boruta, Merlin, Flecista z Hameln, Ginerwa, Olwen. Takich stworzeń jest bardzo dużo. Ważne jest czy tak naprawdę ludzie w nie wierzą. O wielu piszą książki dla dzieci, jednak kiedy już się wyrośnie to wiara w nie znika, bo człowiek staje się bardzo racjonalny.
Mityczne stworzenia
W wielu mitach pokazują się stworzenia takie jak smoki, feniksy, które się odradzają, Naga, Gryf, Jednorożec, Bazyliszek, Bakeneko, Bahamut, Zilant, Ziz, Lokai, Mantykora, Kelpie, Kraken, Wiwern, Lokai, Wanyudo, Cynocetal, Fenghuang. Są to istoty fikcyjne, umieszczone w nowożytnych fantastycznych dziełach literackich, filmowych oraz grach komputerowych i RPG. Wiele jest wymyślonych tylko do tego celu. Jednak niektóre dzieci przyjmują to jakby żyły takie stwory naprawdę. Wyobraźnia podsuwa liczne takie stwory, aby poprzez nie można było uczyć dzieci różnych umiejętności. Przez takie istoty uczy się też dzieci dobra i zła, ale też i czasem agresji. Dlatego ci, którzy tworzą takie postacie muszą wiedzieć, że wykorzystane i pokazujące zło stają się wzorem do naśladowania. Wielu z tych jednak nie zdaje sobie z tego sprawy i najczęściej też wykorzystuje ze wcześniej zasłyszanych bajek postacie zmieniając ich osobowość i dostosowując do aktualnych czasów. Dlatego należy wyczulać na to dzieci, aby zbyt dosłownie nie brały przykładu z takich stworzeń.
Filmowe potwory
Wielu reżyserów tworzy na potrzeby filmu potwory, aby przyciągnąć widzów do kina na swój film. Do takich właśnie wymyślonych potworów należy Godzilla, Hedorah, Gorozaur, Battra, Anguirus, Mumia, Mothra, Drakula, Orga, Deathla, King Kong, Kumona, Kamakuras, Rodan, Destruktor, Varan. Wszystkie te potwory przyniosły reżyserom wiele sławy, a ludzie chętnie chodzili na takie filmy. Dlatego też do dziś wielu reżyserów, jak i twórców gier komputerowych tworzy potwory, które stwarzają dla człowieka w pewnym sensie zagrożenie i powodują, że czuje się potrzebny do zwalczania ich. Wiele też młodzieży i dzieci po takim filmie naśladuje i opowiada sobie cały film, co stanowi zachętę i modę na obejrzenie takiego filmu. Podczas oglądania go każdemu skacze adrenalina. Wielu też kupuje takie filmy na kasetach, aby obejrzeć go całymi rodzinami w niedzielne popołudnia. Kiedy są oglądane w towarzystwie dorosłych i odpowiednio komentowane mogą spełniać rolę nawet wychowawczą, ale inaczej mogą wzbudzać też agresję.
Stwory folklorystyczne
Do postaci folklorystycznych ludzie zaliczyli Bazyliszka, Banshee, Potwory, Sylf, Huldra, Troll, Turoń, Czarownik, Czarownica, Diabeł, Nisze, Krasnoludki, Kobold, Wampir, Gnom, Elf, Sirin, Ogr. Wszystkie te stwory przewijają się w literaturze opisującej folklor różnych krajów. Czarownice były tępione, bo posądzano je o wszystko zło jakie dotknęło człowieka, ale jeśli człowiek był w potrzebie, to chętnie też korzystał z ich pomocy. Wszystkie te story powstały najczęściej w czasach zabobonu, ale przetrwały do dziś dzięki przekazom ustnym i literaturze. Na tej to podstawie filmowcy wykorzystują je w swoich filmach, a pisarze nadal w swoich książkach. Najprawdopodobniej nadal będą przekazywane dla następnych pokoleń dzięki grom komputerowym i bajkom, jakie są kręcone. Jednak z czasem ciągle się zmieniają w zależności od potrzeb następnych pokoleń. I prawdopodobnie tak już pozostanie, bo człowiek lubi tajemniczość. Jednocześnie wielu chciałoby się przenieść do takiej alternatywnej rzeczywistości.
Rośliny śródziemia
Rośliny takie występują w filmach fantastycznych bardzo lubianych przez dzieci, a i niektórych dorosłych. Na filmach mają one niecodzienne właściwości jak to, że mogą leczyć, czy pożerać lub unicestwiać swoich wrogów. Do takich roślin należą Athelas roślina lecznicza z Tolkiena, Białe Drzewo, Fajkowe ziele palone przez mędrców, Galathilion od niego pochodzą wszystkie drzewa w Śródziemiu, Nifredil gwiazda ziemi biały kwiat, Telperion z niego była zbierana rosa do studni, Drzewa Valinoru świeci blaskiem przez sześć godzin, Elanor kształt gwiazdy rośnie na stokach, Laurelin z kwiatów spływał deszcz złoty i zbierany do studni wody i światła, Mallorn liście ich nie opadały na ziemię i były świeże, złociste kwiaty. Wszystkie one służyły w filmach wielu jej bohaterom w złej czy dobrej sprawie. Wymienione rośliny powstały dla potrzeb filmu Tolkien, jednak w innych bajkach takich, jak „Niekończąca się opowieść” mają do spełnienia swoje zadanie. Mają być w większości ostoją dobra i ukazaniem jak człowiek może być okrutny.
Fantastyczne Bóstwa
Powstały nie stanowiąc wiary kiedyś ani w przyszłości, ale są wytworem wyobraźni pisarzy i poetów. Znajdują się też bóstwa, które są rezultatem błędnej interpretacji historyków. Do takich należy Mehrunes Dagon, który jest bóstwem z gier komputerowych jako książę, który powoduje nieszczęścia i destrukcję ale ma też duży spryt. Następnym jest Soch Sil też z gry komputerowej i posiadł wiedzę jak zdobyć moc co zrobiło go bóstwem, Eru Ilvatar jest najwyższym bogiem w Tolienie. Azura jest bóstwem gier komputerowych, pani świtu i zmierzchu inaczej zwana księżniczką księżycowego cienia, Władca-zza-morza to bóstwo z Opowieści z Narnii jako najwyższy Król i Prawodawca i ostatnim jest też Sheogorath znowu bóstwo gier komputerowych doprowadza śmiertelników do obłędu. Wszystkie te postacie mają cechy ludzkie przypisane bóstwom i reżyser zwraca uwagę na ich złe zachowanie chcąc zwrócić młodym ludziom uwagę na takie niestosowne zachowanie, jednak nie jest pewne czy to osiągnie cel. Bóstwa te są fikcyjne, najczęściej pochodzą z gier komputerowych lub z legend.
Fantastyczne zwierzęta
Stwory te zaliczają się przede wszystkim do różnego typu fantastycznych istot. Zostały one najczęściej stworzone przez twórców określonej powieści, opowieści itp. Wielokrotnie też „ożywiane” są na ekranach w formie filmów dla młodzieży i dorosłych. Jednocześnie należy też zaznaczyć, ze fantastyczne zwierzęta są nie tylko stworami o wyjątkowym wyglądzie, ale też posiadają magiczną moc. Mogą działać dla dobra lub zła, wszystko zależy od wizji twórcy. Ponadto trzeba też tutaj zaznaczyć, że wśród nich między innymi znajdują się takie stworzenia, jak chociażby: czerw pustyni, kelpie, kraken, mantykora, warg, wiwern, hipogryf, smoki różnego typu, jednorożce, ptaki rajskie i wiele innych. jednocześnie fantastyczne zwierzęta pojawiają się też wielokrotnie w wierzeniach ludowych, szczególnie ludów germańskich i skandynawskich. Mogą być ich różne rodzaje, jednakże ich ogólne przeznaczenie jest najczęściej znane większości ludzi, przynajmniej z baśni. Nie wiadomo czy istniały kiedykolwiek, chociaż niektórzy w to wierzą.