Sprzęt RTV

Dom

Sprzęt RTV

Jest to skrót od radio i telewizja. Z tym skrótem obeznany jest każdy człowiek na świecie. jest to międzynarodowa nazwa. Pod tą nazwą mieści się odtwarzacz DVD, nagrywarka, sprzęt DJ’a, telewizory, wieże Hi-Fi, kolumny, magnetowidy, gramofony, patefony, walkmany, mp3, mp4, dyktafony, monitory i wiele innych. Wszystko to ciągle jest udoskonalane, ale są też zwolennicy stary modeli, jak chociażby magnetofonów szpulowych czy radia z lampami. W ostatnich czasach pokazały się projektory na lampy, ale jak się okazuje, zbyt szybko lampy te się spalają. Dlatego też nie są tak popularne, a ceny ich odstraszyły klientów, którzy ewentualnie chcieliby je nabyć. Jest wiele sklepów, które sprzedają sprzęt RTV, a nawet mają w swojej nazwie taki skrót, co ułatwia rozpoznanie czym handluje dany sklep. Na stronach internetowych razem z nową technologią powstały sklepy i giełdy internetowe handlujące sprzętem RTV. Kupując sprzęt, towar dowożony jest do klienta pod wskazany adres za zaliczeniem u kuriera lub przelewem na konto. Jak wiadomo gwarancja obowiązuje taka sama, jak w przypadku sklepu stacjonarnego.

Odtwarzacze DVD

Jest to urządzenie zazwyczaj działające też na pilota w pełni zautomatyzowane. Pierwsze odtwarzacze były większe, ale z czasem zostały zmniejszone. Muszą być podłączone do telewizora lub monitora. Odtwarzają filmy, muzykę, zdjęcia, pliki i praktycznie wszystko, co jest zapisane na płytach DVD lub kiedyś dyskietkach. Należy pamiętać jednak, że niczego nie nagrywają. Są one dostępne praktycznie już od stu złotych. Można się więc skusić. Ważne jest tylko sprawdzenie, czy są one w stanie odtwarzać wymagane przez nas formaty zapisu określonych danych.

Kino domowe

Na kino domowe składa się kilka elementów. Najpierw musi być wieża Hi-Fi, do tego podłączone co najmniej cztery głośniki i telewizor, najlepiej dobrej klasy, który sam w sobie ma też swoje głośniki. Głośniki dołączone muszą stać w różnych rogach pokoju, aby po podłączeniu dały one odpowiedni efekt, jak w kinie prawdziwym. Muszą to być głośniki odpowiedniej mocy, ale należy to wszystko dobierać do pokoju w jakim chcemy go umieścić. Wiadomo, że do małego nie mogą być dużej mocy, bo będzie zbyt głośno, tylko dudnienie i nie zostanie wykorzystana ich moc.

Sprzęt DJ’a

Jak się okazuje sprzęt dla DJ nie może być byle jaki. W swoim użyciu muszą mieć profesjonalny sprzęt, który ich słuchaczom zapewni maximum zadowolenia. Na taki sprzęt składaja się miksery dj-skie, CD playery, gramofony, specjalne systemy, elektrony, kontrolery dj-skie, słuchawki, groover boxy, audio-video, całe zestawy dj-skie, różne akcesoria dj-skie, oraz kufry. Do czołowych producentów takich zestawów należą między innymi DENON, DYNACORD, 12 P.M. Casus czy Akai. Wszystkie te urządzenia nie są tanie. Dlatego najlepiej jest przed zakupem dobrze zorientować się gdzie można nabyć po konkurencyjnych cenach.

Telewizory

Od kiedy powstały, to ciągle się zmieniają. Najpierw były duże lampowe, czarno-białe, z czasem zmalały i nabrał barw. Ciągle jednak z tylu miały duże tuby z kineskopami. W ostatnich jednak latach wynaleziono LCD i plazmę, a to pozwoliło wyprodukować telewizory płaskie, które można wieszać zamiast obrazów. Do telewizorów podłącza się magnetowidy, nagrywarki DVD, odtwarzacze DVD, gry dla dzieci, dodatkowe głośniki, wieże Hi-Fi, robiąc kino domowe, a nawet komputery i wiele innych. Praktycznie każdy obecnie ma swój telewizor w domu.

Wieże Hi-Fi

Kiedyś wieże nie były w ogóle znane, ale razem z rozwojem technologii i miniaturyzacji sprzętu rozpoczęto łączenie w jedno: radia, odtwarzaczy, później dodano amplitunery i głośniki. Wszystko to wymyślono, aby zadowolić miłośników na początku muzyki poważnej, ale z czasem przekonała się do tych wież i młodzież, słuchająca różnej muzyki. A teraz już jest rozpowszechniona i można je kupić w każdym sklepie RTV. Praktycznie wieże Hi-Fi mogą występować w kilku wersjach, od maxi, poprzez midi, aż do mini.

Kolumny

Inaczej zwane głośnikami zewnętrznymi. Mają one różne moce, do małej do dużej, estradowej, używanej przez muzyków na koncertach. Podczas doboru należy się kierować ich brzmieniem i mocą. W dużych pomieszczeniach nie można stawiać małej mocy głośników, bo nie będzie nic słychać. Natomiast w małych pomieszczeniach nie może być kolumn o dużej mocy, bo nie wysiedzi się w nich słuchając, a sąsiedzi będą się skarżyć. Jednocześnie nie będzie można wykorzystać ich całej mocy i potencjału, a to oznacza zmarnowane pieniądze, dudnienie i brak oczekiwanych efektów.

Back To Top