Samodzielne budowanie domu jest ekonomiczne i pozwala zaoszczędzić sporą gotówkę. Jest to całkiem racjonalne podejście – tak zwane budowanie systemem gospodarczym, czyli własnymi rękami, pozwala postawić dom za 150 000, a nie kupić go za 400 000 lub więcej. Dlatego sporo osób we własnym wolnym czasie buduje dom i mieszka w nim z rodziną. Jest to męczące – zamiast odpocząć po podstawowej pracy budujemy dom – cała rodzina go buduje. Dowozimy materiały budowlane, sprawdzamy czego nam brakuje i budujemy taki dom przez dwa-trzy lata. Nie płacimy osobom trzecim, lecz działamy samodzielnie. Później wykańczamy wnętrza – kupujemy lampy, instalujemy kominek, kładziemy podłogi z drewna lub parkiety, malujemy ściany, instalujemy karnisze. Pracy jest sporo, ale satysfakcja z budowania domu własnymi rękami jest ogromna. Mieszkanie w takim domu jest przyjemne – w końcu sami go zaprojektowaliśmy, wybudowaliśmy oraz wykończyliśmy. Ogród przy domu możemy zaprojektować sami lub powierzyć jego wykonanie architektom krajobrazu, którzy mogą pobrać nawet 100 000 złotych za stworzenie wyjątkowego ogrodu na miarę naszych marzeń.
Zostań architektem
Jak można zostać architektem? Ukończyć odpowiednie studia, zdać egzaminy i zająć się projektowaniem domów oraz budynków użyteczności publicznej. Jest to praca wymagająca wiedzy matemtatycznej, znajomości rysunku technicznego, pracowitości. Architekci dobrze zarabiają, ich zarobki wynoszą około 5000-10 000 złotych miesięcznie, ale nad deską kreślarską spędzają całe dni. Rzadko pracują na etacie, częściej zakładają własne firmy i skupiają się na pracy na własny rachunek, pozyskują klientów, reklamują usługi własnej firmy, rozliczają się z fiskusem, zabiegają o to, by płatności terminowo wpływały na ich konto. Ich praca jest trudna, ciężka, ale bardzo interesująca. Jest to praca dla osób wybranych, takich, które lubią działania wymagające pewnej kreatywności.
Zakup nieruchomości na rynku
Kupowanie nieruchomości jest skomplikowane. Można je kupić w biurze nieruchomości lub od osoby prywatnej. Częściej jednak profesjonalne biura nieruchomości przechwytują domy i mieszkania, które sprzedają samodzielnie, pobierając prowizję za własną pracę. Kupno od osoby prywatnej jest tańsze, ale obarczone pewnym ryzykiem, na rynku oszustów bynajmniej nie brakuje. Zanim kupimy mieszkanie warto sprawdzić jego status, czy na pewno należy do osoby, która oferuje nam je do zakupu. Warto sprawdzić operat szacunkowy, ponieważ w nim opisany jest stan nieruchomości. Koniecznie trzeba spisać umowę kupna-sprzedaży lub umowę przedstępną, która jest przyrzeczeniem danej nieruchomości. Podsumowując, kupno domu lub mieszkania zajmuje czas, wymaga spisania umowy oraz wizyty u notariusza, a następnie konieczne jest umeblowanie lokum oraz przywiezienie do niego własnych rzeczy. Skomplikowane działania, męczące, ale niezbędne przy zmianie lokum.
Wykończenie lokum
Wykończenie domu lub mieszkania zależy od gustu i możliwości finansowych danej osoby. Można wydać 100 000 na wykończenie lokum lub wykończyć je skromnie za 30 000 złotych. Zależnie od tego, czy kupujemy polskie, niedrogie farby, panele, lampy czy wybieramy włoski lub hiszpański design. Oczywiście luksusowe produkty podobają się wszystkim, ale nie każdego na nie stać. Zachęcamy do rozwagi w zakupie produktów do wykończenia lokum oraz sporządzenia kalkulacji. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać właściwe kafelki czy panele. Jeśli nie wiemy co kupić to poprośmy o pomoc specjalistę, on pomoże, doradzi, sprawi, że będziemy spokojniejsi i uzyskamy pewność, że mamy to, co dobre. Jakość jest ważna, nawet za mniejsze fundusze możemy kupić dobre farby, panele, karnisze czy żaluzje.
Mieszkanie dla studenta
Student jest młodą osobą, której rodzice chcą kupić mieszkanie na czas studiów w innym mieście. Student nie potrzebuje salonów, jemu potrzebne jest miejsce do spania, studiowania i przebywania. Studentowi wystarczy kawalerka mająca 30 metrów kwadratowych. W niej powinien być pokój, kuchnia, łazienka i mały korytarz. Balkon może być, lecz nie musi. Student musi mieć podstawowe meble: łóżko, szafę, biurko, dwa krzesła i komputer. Kilka półek na książki nie zawadzi. Takie urządzenie lokum mieszkalnego jest wystarczające dla młodej osoby, która studiuje, pracuje i spędza w lokum mało czasu. Nie ma potrzeby urządzania salonów, kupowania wielkiego mieszkania. Kawalerka to rozwiązanie idealne dla studenta, osoby młodej, nie mającej dużych wymagań.