Okazuje się, że mało kto posiada tak naprawdę świadomość, że wokół nas istnieje cała gama licznych magicznych symboli. Gdyby umiejętnie się nimi posługiwać, z pewnością mniej byłoby problemów w codziennym świecie. Jednocześnie religia chrześcijańska musiałaby ulec zatarciu, ponieważ stosowanie magicznych symboli jest wprost sprzeczne z samą istotą tej religii, sprzeniewierzaniem się przykazaniom Bożym. Najczęściej stanowią one zastąpienie jakiegoś pojęcia bądź ich serii, który ma idealnie wprost oddawać ich naturę. Są to swoiste znaki umowne, które w różnych kulturach mogą mieć też różne znaczenie. Magiczne symbole, które cieszą się obecnie dużą popularnością, to przede wszystkim krzyże, znak om, oko kanalia, znak atlantów, runy (praktycznie wszystkie), włócznia przeznaczenia, pentagram, spirala, znak yin-yang, ichthis i wiele innych. Wszystkie one posiadają swoje znaczenie i zastosowanie zgodnie z tym, które pochodzi z rodzinnego kraju, a zostało przeniesione na tereny reszty świata, a zwłaszcza (nie wiadomo dlaczego) najbardziej na to podatnej Europy.
Krzyż
Jest to jeden z podstawowych symboli magicznych, obok okręgu. Istnieje wiele ich rodzajów. Jest on obecny w praktycznie wszystkich kulturach, ale w różnych formach. Ma to być znak ochronny, zapewniający zdrowie, życie, obfite zbiory plonów itp. Miały też odpędzać ze duchy, broniły dostępu do władcy, do domostw itp. Swastyka, a więc złamany krzyż, to znak określający słońce, dawniej używany przez plemiona indiańskie, ale również przez hinduskich wyznawców dżinizmu. Klucz Nilu określany jest też Krzyżem Egipskim i oznacza życie oraz ochronę. Miał to być też swoisty kult sił przyrody. Form krzyża jest obecnie naliczonych około czterysta.
Spirala
Jest to uniwersalny symbol życia. Wielokrotnie stosowany jest do celów magicznych. Ma ona symbolizować ruch za Słońcem. Jednocześnie jest symbolem wszystkich procesów, które mają miejsce na Ziemi. Prawoskrętna spirala stosowana powinna być, gdy pragnie się, aby czas działał w materialnym świecie. rysunek bądź przedmiot w kształcie spirali umieszcza się wtedy pod ołtarzem rytualnym. Noszona spirala na szyi również chroni zdrowie i życie, poprawia wizualizację, otacza jasną aurą nosiciela. Spirala lewoskrętna rozprasza energie, stosowana jest do odpędzania niepożądanych energii.
Yin-yang
Jest to starochiński symbol. Ma on oznaczać dualizm rzeczywistości. Yin oznacza żeńskość, pasywny aspekt rzeczywistości, a yang męsko i aspekt aktywny, dominujący. Jest to też swoisty symbol równowagi między elementami męskimi i żeńskimi w każdym z nas, harmonii między dobrem a złem, bielą i czernią. Należy zaznaczyć, że zasady yin-yang (jin-jang) stosowane są ostatnio coraz częściej na przykład podczas stosowania licznego typu masaży relaksujących i leczniczych, podczas redekoracji mieszkania zgodnie z zasadami feng-shui, które również respektują zasady yin-yang. Ponadto symbol ten noszony na szyi zapewnia wewnętrzną równowagę i harmonię.
Znak OM
Znak ten stanowi wizualizację magicznego dźwięku OM. Podobno jego siła potrafi działać cuda. Stosowany jest on w medytacji, zaklęciach, mantrach. Talizman ten jest malowany, rzeźbiony, grawerowany. Niezwykle popularny jest w formie wisiorków bądź broszek. Ma on zapewniać ochronę, a także harmonię wewnętrzną, spokój umysłu. Jednocześnie jego zadaniem jest również kontakt z absolutem. Należy przyznać, że znak ten stosowany jest też dla ochrony przed złymi duchami, złą energią, która mogłaby wniknąć do określonego miejsca, na przykład domu lub danej osoby.
Piramida
Jest to niezwykle wyjątkowy symbol. Stosowany był już w starożytności. Niektórzy badacze twierdzą, że jego historia jest niezwykle tajemnicza, a nawet związana z życiem poza naszą planetą, z kosmitami. Ogólnie przyjmuje się, że jest to znak oświeconych. Określa się ich mianem „Nosicieli Światła”. Jest to też nawiązanie do masońskiego „boga uniwersalnego”. Przyjmuje się, że piramidy posiadają korzystne energie, stanowią swoiste centrum energii, gromadzą ją, dzięki czemu poprawia się zdrowie tego, który pod nimi siedzi lub nosi symbol piramidy na szyi, a nawet jedzenie nie niszczy się pod nakrywką w kształcie piramidy.
Pentagram
Pojawia się on, podobnie jak krzyż, w praktycznie wszystkich kulturach i religiach. Dawniej był on symbolem bogini Kore, pradawnej Matki Ziemi. Najstarsza wersja pentagramu znaleziona była na pieczęci królewskiej w mieści Ur. Pentagram ma za zadanie zapobiegać psuciu się zdrowia, żywności, niszczeniu. Jednocześnie w starożytnej Grecji symbol ten uznawany był za symbol doskonałości, kojarzony był z życiem i zdrowiem. Był też symbolem pięciu ran Chrystusa, symbol prawdy i mistycyzmu religijnego. Później jego znaczenie zostało wypaczone, odwrócone, jako symbol zła, diabła i satanizmu.