Nieruchomości są idealną lokatą kapitału. Zakup jednego lub dwóch mieszkań na wynajem potrafi zapewnić miesięczną pensję i sprawia, że właściciel mieszkań nie musi pracować. Życie z wynajmowania mieszkań innym jest idealnym rozwiązaniem. Ile kosztują mieszkania? To zależy – w dużych polskich miastach nieruchomości są droższe – duże mieszkanie może kosztować nawet 450-500 tysięcy złotych. W małych miastach duże mieszkanie można kupić za 150-200 tysięcy złotych. Różnice są spore. Należy przeprowadzić dokładną analizę rynku zanim takie mieszkania się kupi. Popyt i podać regulują rynek, a w dużych miastach o wiele łatwiej mieszkanie wynająć – studenci szukają lokum, pracownicy napływow lub sezonowi. W małym mieście trudniej wynająć takie mieszkanie, a poza tym dochody osiągane z wynajmowania lokali innym są o wiele niższe. Podsumowując, zakup nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem, gdy dana osoba ma gotówkę i nie musi brać kredytu. Kredytowanie zakupu jest kosztowne i wymaga płacenia comiesięcznych rat, a wynajmując mieszkanie zarabia się jedynie na raty kredytu. Takie rozwiązanie jest o wiele gorsze i nie polecamy go w ogóle.
Popularne nieruchomości
Polacy zarabiają przeważnie niewiele i szukają niedrogich mieszkań. Kredytu wysokiego nie dostaną, dlatego najpopularniejsze są mieszkania mające 20-30 metrów kwadratowych, czyli tak zwane kawalerki. W nich najczęściej mieszkają jedna-dwie osoby. Jest to mieszkanie idealne dla singla lub pary bez dzieci. A co gdy rodzina się powiększy? Oto jest pytanie. Czasami rodzina zadłuża się nawet na 50 lat i kupuje duże mieszkanie lub dom. Taką nieruchomość spłacają rodzice, a później spłacać ją będą ich dzieci. Jest to dość trudne rozwiązanie, ale lepsze takie niż żadne. Mała kawalerka może być lokum na całe życie. I z tym w polskich warunkach trzeba się pogodzić. Dochodząc do konkluzji: kawalerka może być ładnie urządzona i spełniać funkcje lokum mieszkalnego. Wielkich imprez się w niej nie urządzi, gości nie podejmie, ale warto kupić kawalerkę, ona też zyskuje na wartości i jest coraz bardziej pożądanym lokum. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Kawalerka to lokum składające się z pokoju, kuchni lub aneksu kuchennego i małej łazienki. Taka powierzchnia wystarcza do mieszkania. Idealnie, gdy lokum ma dodatkowo balkon, na którym można odpocząć, mieć taki kącik rekreacyjny szczególnie latem i wiosną, gdy jest ciepło, świeci słońce i można hodować kwiaty na takim balkonie.
Popularność architektury
Obecnie architekci mają spore pole do popisu – aranżują nowoczesne osiedla, apartamentowce oraz rezydencje. Nie odbiegają one wyglądem od osiedli w Niemczech, Francji czy Anglii. Polskie rezydencje i apartamentowce mają coraz wyższą jakość. Są kolorowe, przeszklone, duże, wyposażone w recepcję oraz ochronę, działa w nich monitoring, urządzane są siłownie, sauny oraz inne dodatkowe atrakcje. Apartamentowce są często ulokowane w otoczeniu parku, mają własny plac zabaw oraz zamykany i strzeżony parking wyłączne dla mieszkańców danego apartamentowca. Moda na takie rozwiązania przyszła z innych krajów i jest ona powszechnie chwalona. Architekci nie muszą już – jak to kiedyś bywało – projektować zgrzebnych bloków. Mogą zajmować się projektowaniem luksusowych osiedli. Ważne, aby był na nie popyt, bo są to drogie miejsca dla osób mających porą ilość gotówki. Takich osób jest już w Polsce sporo – zarabiają pieniądze w Niemczech, Anglii, USA i przywożą oszczędności do Polski, starając się je inwestować w zakup nieruchomości. Jest to znakomita inwestycja, ponieważ lokum jest miejscem do mieszkania, lokatą kapitału. Zakup mieszkania oczywiście można także kredytować, ale uzyskanie kredytu w obecnych czasach nie jest najłatwiejsze. Warto zatem zaoszczędzić – jeśli nie można odłożyć całości gotówki, to chociaż część gotówki i dobrać na przykład kredyt wynoszący 40 czy 50 procent wartości nieruchomośći. Eleganckie lokum jest wizytówką rodziny i powodem do jej dumy. W dobrze urządzonym lokum wygodnie się mieszka oraz chętnie przebywa. Architekt potrafi zaprojektować na przykład mieszkanie z antresolą, które jest eleganckie i wygodne. Jednak koszt takiego lokum jest wysoki i w dużych miastach potrafi sięgać ceny domu. Zatem każda rodzina powinna przeanalizować własne możliwości finansowe, zanim podejmie decyzję o zakupie domu lub mieszkania. Analiza jest bardzo ważna i warto poświęcić na nią trochę czasu. Polacy rzadko zmieniają mieszkania, żyją w tym samym lokum przez całe życie. Stąd konieczność dużej rozwagi.
Budownictwo jako biznes
Budownictwo jest dobrym biznesem, który umożliwia zarabianie niezłych pieniędzy. W Polsce buduje się wiele domów, biurowców, boisk, stadionów, basenów oraz aquaparków. Pracownicy budowlani mają mnóstwo możliwości zatrudnienia i ochoczo z nich korzystają. Płace w budownictwie wynoszą od 2500 do 10 000 złotych – wszystko zależy od umiejętności pracownika, jego chęci do pracy oraz firmy, w której zostanie zatrudniony. Małe firmy z reguły płacą mniej, a duże oferują większe stawki. Bywają jednak wyjątki od tej reguły. Praca na budowie jest trudna, męcząca fizycznie, ale daje dobre zarobki. I to jest jej największy walor. Nie każdy chce i może być pracownikiem budowlanym, czasami po kilku latach rezygnuje z takiej pracy. Może też awansować, zostać majstrem na budowie lub kierownikiem budowy – większa odpowiedzialność oznacza większe pieniądze. Zatem każdy pracownik ma szansę wyboru własnej kariery zawodowej. I jest to jego sprawa jaką drogę rozwoju obierze. Podsumowując, praca w budownictwie jest dla osób pracowitych, wytrzymałych fizycznie i lubiących tego rodzaju pracę. Bywa ciężko: pracuje się w palącym słońcu lub w mrozie, często po kilkanaście godzin na dobę. Jednak zarobki wynagradzają trud i wysiłek.
Zakup nieruchomości
Nieruchomość jest lokatą kapitału. Aby ulokować kapitał można kupić mieszkanie lub kilka mieszkań czy dom w Polsce. Można też kupić dom w Grecji czy Bułgarii, samemu spędzać tam część wakacji lub podnajmować dom innym osobom. Zarobek zapewniony, radość z takiego domu też bywa spora. Można także kupić garaż lub garaże i wynajmować je innym za kilkaset złotych miesięcznie. Również jest to dobry pomysł na biznes oraz dodatkowy, pasywny dochód. Nieruchomości są dobrą lokatą kapitału, ale czasami wystarczy kupić grunt, wybudować na nim samodzielnie nieruchomość i wynając ją. Wynajmując mieszkanie trzeba spisać odpowiednią umowę, aby zabezpieczyć własne interesy, oraz odprowadzić podatek do kasy państwa. Podsumowując, nieruchomości są idealnym sposobem na pozyskanie dodatkowego dochodu i takiej możliwości nie nalezy lekceważyć. Zatem pora rozejrzeć się na rynku i wybrać nieruchomość dostosowaną do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. W Polsce kupujemy nieruchomości, w Niemczech i Anglii domy są najczęściej wynajmowane, ponieważ niewiele osób stać na zakup nieruchomości. W Polsce lubimy kupować domy i mieszkania, ponieważ wynajem jest drogi i niepewny, nie ma tanich lokali mieszkalnych do wynajęcia.