Illusion

Illusion

Illusion jest polską grupą muzyczną wykonującą szeroko pojętą muzykę rockową, a szerzej – grunge, hard rock i metal. Grupa określiła na stałe kształt polskiej sceny rockowej wieloma przebojami, który zapadły szerzej w pamięć wszystkim pamiętającym tamte lata, i nie tylko. Grupa dostarczyła więc znaczną ilość inspiracji innym zespołom. Kompozycje Illusion są charakterystyczne i dobrze rozpoznawalne. Grupa zafunkcjonowała szerzej w mediach w okresie sporej popularności nurtu wykonywanego, a muzycy zliczani są dziś do ikon hard rocka, grungu i metalu. O klasie zespołu świadczy nie tylko sama popularność, bowiem ciepło o grupie wypowiada się nawet najbardziej wybredna krytyka. Lata dziewięćdziesiąte na polskiej scenie rockowej zostały określone utworami Illusion. Grupa jest jedną z kilku polskich grup światowego poziomu. Nie można odmówić zespołowi charyzmy, która jest właściwa dla gatunku.

Zespół został założony w 1992 roku przez Tomasz „Lipę” Lipnickiego, a także Jerzego „Jerry’ego” Rutkowskiego oraz Pawła Herbascha. Grupa debiutowała koncertowo w tym samym roku. W prace zaangażowano w tym samym roku Jarosława Śmigiela i w tym składzie zespół pozostawał do roku 1999.

Zespół wystartował w konkursie Marlboro Rock-in w 1993 roku odnosząc zwycięstwo, podobnie na festiwalu Gampel w Szwajcarii.

Debiutancką płytę zatytułowano Illusion, wyszłą również w 1993 roku. Dają się na niej odczytać inspiracje muzyków graniem z Atlanty, jak na przykład muzyką grunge.

W roku 1994 Illusion rusza w trasę. Występuje podczas finału następnej edycji Marlboro Rock-in w Warszawie, by w tym samym roku zostać festiwalową gwiazda w Jarocinie.

Szczytowym osiągnięciem jest pewnie druga płyta zespołu pod tytułem Illusion 2. Lipnicki otrzymuje za swe partie wokalne nominację do Fryderyka.

W ślad za płytą zespół rusza w trasę ’95, z wielkimi sukcesami, a w listopadzie tegoż roku ukazuje się trzecia płyta Illusion 3, gdzie odnajdują się też wątki psychodeliczne. Album ponownie otrzymuje nominację do Fryderyków w kategorii „Muzyka alternatywna”, a Lipnicki w kategorii „Wokalista”.

Rok 1996 przynosi grupie Illusion dwie trasy koncertowe. Pojawia się z tego Illusion 4 – Bolilol Tour. Płyta zawiera najlepsze kompozycje znane z poprzednich wydawnictw, potwierdzając swoją klasę, jako jeden wiodących krajowych zespołów. Kolejną trasę Illusion odbywa w roku 1997, lecz jeszcze w ’93 ukazuje się publikacja poświęcona zespołowi pod tytułem Kły.

Płyta Illusion 6 ogląda światło dzienne w kolejnym, 1998 roku. Na płycie pojawia się tym razem więcej elektroniki, co podzieliło opinie, natomiast materiał jest na tyle zróżnicowany, by móc się podobać fanom mocnego grania, którzy byli z zespołem od początku.

W 1999 roku pojawia się utwór grupy znajdujący się na składance Muzyka przeciwko rasizmowi.

14 listopada 1999 roku jest wyjątkową datą w historii zespołu, ponieważ ma wtedy miejsce koncert pożegnalny zespołu w klubie gdańskim Kwadratowa. Jak się okazuje, koncert trwa 2,5 godziny i zespół odgrywa wszystkie bardziej znane utwory swych dokonań.

Działalność Tomasza Lipnickiego jednak nie wygasła. Powołuje on zespół o nazwie Lipali, natomiast podobnie Paweł Herbasch i Jarosław Śmigiel, którzy współtworzą grupę Oxy.gen.

Należy odnotować przy tym datę 21 czerwca 2004, bowiem Metal Mind Productions wydaje wtedy zremasterowane reedycje Illusion wraz z bonusami, wśród których są teledyski i piosenki nieopublikowane dotąd.

13 grudnia 2008 roku we wrocławskiej Hali Stulecia Illusion pojawia się na jednorazowym występie obok Acid Drinkers, Comy i Hunter.

Zespół powraca w roku 2011. Zostaje uruchomiona oficjalna strona internetowa zespołu Illusion, na której skład informuje o planach. W tym czasie powstaje utwór Solą w oku, do którego powstaje teledysk. Grupa nagrywa też drugi przebój zatytułowany Tron – obie piosenki zostają umieszczone na nowej płycie The Best of Illusion, którego debiut ma miejsce pod koniec 2011 roku.

Również pod koniec 2011 roku grupa daje trzy duże koncerty w ramach minitrasy. Występy odbywają się się kolejno w katowickim Spodku, następnie na Ergo Arenie w Gdańsku i warszawskim Torwarze. Koncerty zostają rejestrowane w ramach materiału wideo na potrzeby wydawnictwa DVD.

Początkiem 2012 roku grupa poinformowała na stronie internetowej o rychłym nadejściu trasy koncertowej z okazji 20-lecia istnienia zespołu. Miesiąc później źródło potwierdza występy, z których pierwsze przypadają na maj 2012.

W 2012 Jerzy Rutkowski, Paweł Herbasch, i Jarek Śmigiel rozpoczynają pracę nad nowym materiałem. Wiosną 2013 dołącza do nich Tomasz Lipnicki. 26 lutego 2014 ukazuje się singel O przyszłości, czyli zapowiedź nowej płyty. Album zatytułowany Opowieści otrzymuje premierę 22 marca 2014 r. Na płycie znajduje się dziewięć utworów, w tym jeden instrumentalny. Produkcją zajmuje się Adam Toczko, natomiast masteringiem Adam Ayan,, odpowiedzialny m.in. za brzmienie albumów takich gwiazd jak Nirvana, Pearl Jam, The Animals, Rolling Stones czy Foo Fighters.

Jak dotąd niewielu jest na polskim rynku wykonawców tego gatunku, którzy odnieśli podobny sukces komercyjny. Grupa Illusion jest ponadto uważana przez wielu za sprawę kultową oraz głos pokoleń dorastających w latach dziewięćdziesiątych. Dość powiedzieć, że koncerty odegrane przez Illusion cieszyły się wielką popularnością. Warto wspomnieć, że warstwa tekstowa jest wyjątkowo przemyślana. Muzycy wypowiadają się krytycznie na sporą ilość tematów aktualnych społecznie, jest mowa o brutalnej rzeczywistości, a i sporo odnośnie psychologii i ciemnych zakamarków ludzkiego umysłu. Teksty te w połączeniu z muzyką dają wspaniałe kompozycje, które śmiało mogą konkurować z tym co aktualnie wydarzało się na zachodniej scenie. Illusion jest za pewne w 100% profesjonalny, ponadto widać w muzyce pierwotną radość z grania, która nie zawsze udaje się, szczególnie jeśli idzie o spoczywającym na muzykach dużym „ciśnieniu”.

Back To Top