W zależności na zastosowanie układu miotającego dzieli się na lufową i rakietową. Nikt nie wie, gdzie i kiedy nastąpił rozwój broni palnej. Jednak na pewno już w jedenastym wieku chińczycy znali recepturę czarnego prochu, którego używali do fajerwerków. Jednak w Europie za wynalazcę uchodzi mnich z Feiburga Roger Bacon i Berthold Schwarz. Prowadzono liczne próby z tą mieszanką i odkryto, że jeśli umieści się ją w pomieszczeniu zamkniętym lub umieszczone w rurze pełni role pocisku. Pierwsza broń była bardzo prymitywna i składała się z rury zamkniętej z jednej strony, a w tylnej części robiono otwór, gdzie wsypywano proch, ubijano go. Musiały jednak wszystkie komponenty szczelnie wypełniać całą lufę i podpalano. W dzisiejszych czasach pociski są już gotowe, ale trzeba mieć pozwolenie na jej posiadanie. Trzeba też ukończyć specjalne kursy strzeleckie, aby dobrze się nią posługiwać. Niektóre sklepy wyspecjalizowały się w jej sprzedaży, jednak bez zezwolenia nie można jej kupić, ani nią handlować.
Broń artyleryjska
Do tej broni zaliczają się armaty, działa górskie, działa holowane haubicoarmaty, ciągniki artyleryjskie, działa kolejowe, działa piechoty, działa artylerii nadbrzeżnej, forteczne, polowe, piechoty moździerze, samobieżne, transportery amunicji. Wszystka ta broń jest dalekiego zasięgu lub jako broń obronna. W wielu wojnach odegrała niebagatelne znaczenie. Nawet w słynnej obronie Częstochowy czy Kamieńca. Opisywana była też przez wielu pisarzy. Broń ta stanowi główne wyposażenie wielu muzeów na całym świecie.
Broń strzelecka
Jest to broń palna o kalibrze do dwudziestu milimetrów i dzieli się ją na indywidualną oraz zespołową. Indywidualna, czyli jest to uzbrojenie każdego żołnierza i może to być rewolwer, pistolet, pistolet maszynowy, karabin, karabinek czy karabinek maszynowy. Natomiast zespołowa to broń, która stanowi uzbrojenie całych pododdziałów razem z wozami bojowymi i samolotami. Obsługa tej broni składa się co najmniej z dwóch żołnierzy, a każdy ma określone swoje funkcje. Do takiej broni zalicza się ręczne karabiny maszynowe, uniwersalne karabiny maszynowe, ciężkie karabiny maszynowe, czy wielkokalibrowe karabiny maszynowe. Każda taka broń ma odpowiednią amunicję.
Pistolety sygnałowe
Jest to pistolet, który strzela racami świetlnymi. Służy do przekazania sygnałów świetlnych i oświetlania terenów. Samo wyrzucanie pocisku następuje poprzez spalania prochu. Niektórzy też używają ich do strzelania w różne święta. W górach GOPR używa ich do poszukiwania zaginionych osób. Wielokrotnie są one nie tylko sygnałami ostrzegawczymi, że nieprzyjaciel zaatakował, ale często stosowane są też dla wezwania pomocy czy po prostu ukierunkowania reszty wojsk, w którą stronę mają się oni kierować, aby do nich dotrzeć.
Broń sportowa
Ta broń ma zastosowanie w sporcie. Korzysta się z następujących broni w sporcie, jak broń pneumatyczna, która wykorzystuje energię sprężonego gazu jako siły napędzającej pocisk przykładek wiatrówka. Następną jest kulowa, która jako pocisków używa odłamków ukształtowanych w stożek i ma gwintowany przewód lufy, broń śrutowa ma ołowiane kule lub śrutowe i ma niewielki zasięg, łuk jest jedną z najstarszych broni miotających pociskiem jest strzała, oszczep, broń biała, która służy do walki wręcz i nie ma wybuchu, bumerang ręcznie miotany jest używany do walki, jak i polowań. Każda z tych broni ma też swoje zastosowanie i jedną się strzela do ptactwa do rzutek. W sporcie walki niektóra Bronia zalicza się do lekkiej atletyki.
Broń maszynowa
Jest to rodzaj broni palnej automatycznej. Podczas wystrzału siła odrzutu broni jest użyta do przygotowania następnego wystrzału razem ze zwolnieniem kurka. Wszystko to wykonuje sam mechanizm. Można prowadzić ogień ciągły i tak do broni maszynowej należą ręczne pistolety maszynowe, ciężkie karabiny maszynowe, wielkokalibrowe karabiny maszynowe, działa samoczynne. Ten rodzaj broni został użyty w II wojnie światowej. Obecnie stanowi też wyposażenie wojsk lądowych, jak i lotniczych czy morskich krajowych, jak i zagranicznych.
Broń mieszana
Jest to rodzaj broni automatycznej i półautomatycznej w której do napędu wykorzystuje się energię gazów prochowych, które powstają podczas strzału, jak i energię zewnętrzną silnika. Jest też używana przez specjalne oddziały wojskowe jak policję. W wielu przypadkach przez terrorystów lub kryminalistów. Praktycznie co kilka lat pojawia się inna, nowa broń mieszana. Najczęściej testowana jest ona na początku wśród wojskowych na strzelnicach lub na poligonach. Należy przyznać, że broń ta obecnie jest rzadko stosowana.