W USA studia zaczynają się od studiów przed dyplomowych. W szkołach istnieją dwa rodzaje kursów, czyli dwuletnie oraz czteroletnie. Po zakończeniu rozpoczyna się studia dyplomowe. Takie studia trwają znowu w zależności co wybierzemy od dwu do czterech lat. Jednak istnieją niektóre zawody, które wymagają studiów pięcioletnich lub czteroletnich i należą do nich medycyna i architektura. Skończywszy studia przed dyplomowe otrzymuje się początkującego. Dopiero po czterech latach jest tytuł bachelor. W wielu uczelniach nie jest wymagane, aby wybrać kierunek major. Na amerykańskich uczelniach oprócz ocen zdobywa się punkty, które tworzą średnią potrzebną do stypendiów i nagród. Każdy sam określa, które z przedmiotów musi zaliczyć, a z których może wybrać najbardziej potrzebne. We wszystkich klasach jest ograniczona ilość miejsc i trzeba się zapisywać przez Internet. Studia są w dwóch sesjach zimowej i wiosennej. Uczelnie organizują też szkoły letnie i można się na nich uczyć zdobywając dodatkowe kredyty.
Harvard
Jest to najbardziej prestiżowa uczelnia na całym świecie. Większość ludzi, którzy kończą tą uczelnię, zostaje milionerami. Składa się ona z dziewięciu wydziałów i uczy się obecnie na tej uczelni około dwudziestu tysięcy studentów. W szkole tej były liczne bunty studentów. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku prezydent Charles William Eliot doprowadził do reform w tej uczelni. Zmiany dotyczyły połączenia teoretyczną wiedzę z praktyką. W dzisiejszych czasach daje to bardzo dobre wyniki, co owocuje w rankingach najlepszych uczelni.
Stanford
Uniwersytet Stanford jest prywatnym uniwersytetem, który rozpoczął swoją działalność w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym pierwszym roku. Obecnie studiuje na nim trzynaście tysięcy osiemset studentów. Siedzibą tego uniwersytetu jest Palo Alto w Kalifornii w USA. Uczelnia ta przyjmowała tylko mężczyzn i była związana z organizacjami religijnymi. Nastawiona jest na praktyczne wykorzystanie wiedzy i łączenie jej z praktyką. Pracownicy i studenci tej uczelni są założycielami wielu przedsiębiorstw jak Google.
Yale
Następnym uniwersytetem prywatnym jest Yale w mieście New Haven. Należy do Ligi Bluszczowej. Przoduje w rankingach kierunków prawniczych. Mottem jest światłość i prawda, co znajduje się w herbie uniwersytetu. Uczelnia ma obecnie około jedenaście tysięcy studentów oraz pięć tysięcy dwieście słuchaczy college’u czteroletniego. Jest drugą najbogatszą uczelnią w USA. W skład uczelni wchodzi czteroletni Yale College oraz uczelnie magisterskie, tak zwane Graduate Schools. Zawsze zajmuje w pierwszej dwudziestce na świecie. Wśród swoich absolwentów mają nagrodzonych nagrodą Nobla, Pulitzera, oraz sędziów sądu najwyższego i wielu polityków.
Columbia University
Uniwersytet Columbia należy do Ligi Bluszczowej i jest prywatną instytucją działającą w New Jork, w dzielnicy Manhattan. Jest tam też wydział polski. Obecnie uczelnia oferuje wielostopniowy system studiów. Jest to prywatna uczelnia. Ma wiele kierunków. Corocznie kształci osiemnaście tysięcy studentów, jego personel naukowy i dydaktyczny liczy pięć tysięcy osób. Ma bogato wyposażoną bibliotekę, swoje wydawnictwo. Wielu jej studentów otrzymało nagrody Nobla. Na kontynencie europejskim Columbia University nie jest tak dobrze znany, jak Harvard czy Yale, ale jest równie dobry.
Uniwersytet Kalifornijski
Największy uniwersytet kalifornijski ma swoją siedzibę w Berkeley. W skład jego wchodzi osiem kampusów. Z tym uniwersytetem jest też związany Los Alamos National Laboratory, gdzie prowadzi się badania nad energią jądrową. Razem we wszystkich kampusach wykłada około czterech tysięcy nauczycieli akademickich. Wykładał tam też Czesław Miłosz. Jest tam też sto siedemdziesiąt tysięcy studentów. Jedna z prestiżowych uczelni. Praktycznie w Europie w ogóle się o niej nie mówi, chyba że z okazji nominacji bądź nagradzania studenta lub wykładowcy z tej uczelni. Jednocześnie jej poziom jest wprost zadziwiająco wysoki, jak na jej możliwości finansowe.
Chicago University
Jest jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów. Założony przez przedsiębiorcę i twórcę koncernu Standard Oil, Johna D. Rockefellera w Chicago. Jest to nadal prywatna uczelnia, na której studiuje czternaście tysięcy osób. Cztery tysiące pięćset piętnaście to studenci licencjatów. Naukowcy tej uczelni otrzymali siedemdziesiąt dziewięć nagród Nobla w fizyce i ekonomii. Prowadzi się tam nowatorskie techniki nauczania. Większość budynków jest oddalonych od głównej siedziby. Uczelnia ta rozwija studia podyplomowe, specjalistyczne i dyplomowe.