Jak wiemy film można podzielić na rodzaje. Do takich rodzaji należą filmy fabularne, czyli fikcyjne, animowane, czyli rysunkowe, dokumentalne, które dokumentują rzeczywistość oraz oświatowe, który służy do celów dydaktyczno-instruktażowych, jak życie mrówek. Wiemy też, że zazwyczaj filmy fabularne trwają długo co najmniej godzinę, natomiast filmy pozostałe od piętnastu minut do godziny. W zależności od długości filmu dzielimy go na krótkometrażowy, średniometrażowy i pełnometrażowe. Największą oglądalnością cieszą się filmy fabularne, czyli pełnometrażowe. W dzisiejszych czasach zaś produkuje się też do celów telewizyjnych seriale złożone z wielu odcinków krótkometrażowych. Na świecie bardzo popularne są filmy komercyjne amerykańskie produkowane w Hollywood, ale i rynek zaczynają zdobywać filmy Bollywood. Jak się okazuje najwięcej filmów na świecie powstaje w Indiach. Filmy te są też najdłuższe. Trzecią potęgą na świecie staje się też kinematografia nigeryjska oraz chińska z ośrodkiem w Hongkongu i Szanghaju.
Komedie
Jest to gatunek przedstawiający sytuacje w śmieszny i humorystyczny sposób z dobrym zakończeniem. Bardzo duża część filmów niemych to komedie, jak chociażby z Charli Chaplinem, Bracia Marx. Komedie można podzielić też na podgatunki, jak komedie sensacyjne, kryminalne, komediodramaty, fantastyczne, romantyczne, horror komediowy, science-fiction, wojskowe czy czarne komedie. Maja na celu bawić, a zarazem i w jakiś sposób uczyć, pokazując sytuacje życiowe w jakich czasami można się znaleźć. Wielu ludzi oglądając je podpatruje zachowania i sytuacje, i w swoim życiu czasami udaje im się zastosować niektóre wyjścia z jakiejś sytuacji.
Przygodowe
Gatunek takiego filmu jest o ryzyku i ekscytujących przeżyciach w różnych sytuacjach. Charakteryzuje się bardzo szybką akcją i często zaskakującymi sytuacjami. Najczęściej akcja dzieje się w mało znanych miejscach, a bohater jest uwikłany w sytuację, z której musi wybrnąć. Jednak zawsze bohater pokonuje przeszkody i konflikty tak, aby na koniec wyjść z opresji i film zakończył się szczęśliwym happy endem. Należy przyznać, że łączą one w sobie często czystą przygodę, z lekkim dreszczykiem horroru, a także romans i wątki historyczne bądź biblijne.
Horrory
Jest to gatunek filmu grozy, który sięga początkami wieku dziewiętnastego i początków dwudziestego. Ten gatunek wiele zawdzięcza też niemieckiemu ekspresjonizmowi w filmie jak film „Golem” czy „Gabinet figur woskowych”. W Hollywood stworzono klasyczne filmy grozy jak „Racula”. Ale boom na horrory nastąpił dopiero po II wojnie światowej, kiedy też powstały filmy science-fiction o kosmitach lub wybuchu bomby atomowej przykładem jest „Godzilla”. Jednak filmy Stanley‘a Kubicka są uznawane za filmy idealne. W dzisiejszych czasach kino japońskie zyskało na oglądalności. W kinie wyróżnia się kilka rodzajów horrorów i współcześnie spotykane to gatunki gore oraz slasher. Należy też zauważyć, że horror wykształcił się w grach komputerowych przykładem jest „Dooma”, jak i komiksach.
Thrillery
To film sensacyjny, który ma wywołać u widza dreszcz emocji. Są thrillery kinowe, jak i telewizyjne. Różni się jednak od horroru, bo bohaterowie nie mają mocy nadprzyrodzonych, zagrożenie jest realne, tkwiące w psychice człowieka, który toczy walkę wewnętrzną. Fabułą thrillera opiera się na obronie jakiegoś dobra, którym może być życie ludzkie, państwo, społeczność. Rozwiązanie zaś zaskakujący jest pod koniec filmu. Prekursorem tego gatunku był Alfred Hitchcock, a przykładem „Ptaki”. Należy zaznaczyć, że najczęściej opierają się one na kryminałach, policyjnych akcjach itp.
Romanse
Ten typ filmu cieszy się niesłabnącym powodzeniem od połowy lat trzydziestych. Mistrzami tego gatunku byli Ernst Lubitsch, Franc Capra, George Stevens, George Cykor czy Billy Wilder. W dzisiejszych czasach produkuje się komedie romantyczne, które przykuwają uwagę takich reżyserów, jak N.Ephron, Sydney Pollack. Komedia romantyczna ma kilka motywów i należą do nich wiara w przeznaczenie, odkrycie prawdziwego uczucia, dojrzewanie do miłości, utrata najdroższej osoby, awans Kopciuszka, potyczki między teściową a synową odwieczny temat. Sukces każdej komedii zapewnia dobra aktorka lub aktor. Kiedyś do takich należeli Katharine Hepburn, Spencer Tracy, a dziś Meg Ryan, Tom Hanks, Hugh Grant, Richard Gery, Julia Roberts, Sandra Bullock.
Psychologiczny
Wszystkie te filmy mają związek psychologiczny. Są sztuką i głównym przesłaniem jest wewnętrzne przeżycie każdego z bohaterów. W takich filmach reżyserzy chcą pokazać jak może się zachować człowiek w chwilach niekontrolowanych, jak i ekstremalnych w chwilach krańcowego wyczerpania, kiedy nie działają żadne już hamulce cywilizacyjne. Niektóre z takich filmów oparte też są na badaniach słynnych psychologów. Prace niektórych psychologów zostały też sfabularyzowane, a przykładem może tu być „Eksperyment Stanfordzki”.